Dieta kujona – czyli co jeść, aby sprawnie funkcjonował mózg

Początek roku to dla studentów czas sesji. Jednak nie tylko z myślą o nich postanowiłam napisać ten tekst. Po prostu warto zadbać o swoje szare komórki nawet jeśli jest się już na emeryturze. Często właśnie ciało jest sprawne, ale nie potrafimy w pełni wykorzystać umysłu. Nawet jeśli nie odczuwasz potrzeby wspomożenia pracy zwojów mózgowych dobrze wiedzieć co pomaga koncentracji oraz utrzymaniu dobrej kondycji przez mózg.

Na początku mała dawka anatomii

Mózg składa się aż w 80% z wody. Nasuwa się od razu bardzo proste skojarzenie – pij dużo i systematycznie właśnie ten trunek, a nie będziesz miał problemu z pracą umysłową. Jeśli właśnie czeka Cię ważny egzamin lub rozwiązanie jakiegoś problemu, wypij szklankę mineralnej. Natomiast jak ze wszystkim, tak i do picia trzeba podchodzić z rozwagą. Jeśli wypijemy na raz litr to oczywiście uruchomi inne procesy fizjologiczne i zamiast skupienia na zadaniu, będziesz myślał tylko o wycieczce do toalety.

Zanim przejdę do menu dla mózgu, kilka słów o ruchu fizycznym

Sport jest dobry na wszystko i ma wpływ także na pracę mózgu. Dzieje się tak, dlatego że wysiłek dostarcza więcej tlenu do naszego komputera pokładowego. Podczas treningu, czy nawet zwykłego spaceru krew szybciej krąży. Te wszystkie czynniki przekładają się na funkcjonowanie mózgu. Dlatego warto codziennie zrobić coś dla niego. Nawet jeśli nie chcesz wybrać się na siłownie warto chociażby zamienić samochód na rower albo windę na schody.

Co jeść, aby wesprzeć pracę mózgu?

  • Orzechy włoskie (nie bez powodu swoim kształtem przypominają właśnie mózg)
  • Kurkuma (wspomaga naprawę komórek mózgowych)
  • Gorzka czekolada (co do zasady cukry proste w mlecznej wersji czekolady są szkodliwe dla procesu myślowego, jednak tą możesz jeść bez wyrzutów sumienia)
  • Borówka amerykańska (ma właściwości lepsze niż kawa – pozwoli ci na pracę do późna na wysokich obrotach)
  • Kalafior/brokuły (kopalnia witaminy B)

Tych kilka składników w diecie w połączeniu z ruchem fizycznym i wodą, podkręci działanie mózgu.